2890 Tata, Kossuth tér 10-11. | Telefon: (34) 586-576 | Email: | OM kód: 201217 Régi weblap | Facebook | YouTube
DIGITÁLIS TÉMANAP

DIGITÁLIS TÉMANAP

Középiskolai MTA Alumni program a Tatai Református Gimnáziumban

********************************************************************************

Prof. Dr. Gyarmati Péter: A mesterséges intelligencia és az ember

A Középiskolai MTA Alumni Program keretében 2025. 03. 25-én, kedden előadást tartott a Tatai Református Gimnáziumban Prof. Gyarmati Péter, a Stanford University nyugalmazott egyetemi tanára, villamosmérnök, matematikus, aki szinte a kezdetektől fontos szerepet játszik a mesterséges intelligencia (MI) kutatásában. Az előadás címe A mesterséges intelligencia és az ember volt. Napjainkban a MI az egyik legdinamikusabban fejlődő tudományterület, amely alapvető hatással van a hétköznapi életünkre is, ezért fontos, hogy értsük a működését.

Gyarmati Péter előadása nagyszerű lehetőséget biztosított erre, hiszen az alapoktól magyarázta a mesterséges intelligencia kialakulását és fejlődését. Az egy tanórába sűrített prezentáción iskolánk 7. és 8. évfolyama, valamint a 9.A és B osztály vett részt.

Az előadás során betekintést nyerhettünk abba, hogy milyen elvek alapján működik az emberi agy és a mesterséges intelligencia, hogyan lehetséges a tanulás az emberek, és hogyan a gépek számára.

Gyarmati Péter egy rövid történeti bevezetővel kezdett, majd az emberi agy és a neurális hálózat bemutatásán keresztül kapcsolódott a gépi tanuláshoz.

Kifejezetten izgalmas pontja volt az előadásnak McCulloch-Pitts modelljének bemutatása, melyből megtudhattuk, hogy az agyban zajló folyamatok formális matematikai szabályokkal leírhatók. És bár egyszerűsége miatt nem képes tanulásra, alapvető lépés volt a mesterséges intelligencia és a neurális hálózatok fejlődésében.

A diákok számára is nagyon megkapó és elgondolkodtató volt az a videó, amit professzor úr mutatott a Rubik-kocka kirakásáról, hogy képes a mesterséges intelligencia különböző szenzorok alkalmazásával végrehajtani a műveletet. Illetve szintén nagyon elgondolkodtató volt az is, amit a Boston Dynamics robotjairól láttunk, hogy mikre képesek, hogyan tudnak együttműködni.

Az előadás végére teljesen világossá vált mindenki számára, hogy az emberi agy és a számítógépek közötti különbségek alapvetőek: hiszen az emberi intelligencia az agy biológiai felépítésén alapul,  a mesterséges intelligencia pedig az algoritmusok és a számítógépek működésén. Ugyanakkor a neurális hálózat mind az ember, mind a gépek tanulásában központi szerepet tölt be. Köszönjük Prof. Dr. Gyarmati Péternek, hogy elfogadta a meghívásunkat, és az MTA Alumni programjának, hogy ez az előadás megvalósulhatott!

********************************************************************************

Dr. Nyikes Zoltán (Milton Friedman Egyetem, docens): Digitális biztonság

A Középiskolai MTA Alumni Program keretében 2025. 03. 25-én, kedden előadást tartott a Tatai Református Gimnáziumban Dr. Nyikes Zoltán a Milton Friedman Egyetem docense a digitális biztonság témakörében.

A digitális biztonság nagyon fontos a mai modern világban, hiszen az internet a mindennapi életünk szerves részévé vált. Az előadás rámutatott arra, hogy milyen fenyegetésekkel kell szembenéznünk, és hogy hogyan védekezhetünk ezek ellen.

Az előadásból megtudhattuk, hogy az internetnek több rétege van: a surface web, amivel leggyakrabban találkozunk. Ezek azok a weboldalak, amit a kereséssel megtalálhatunk. A deep web, amihez valamilyen azonosítás kell, hogy elérhessük. És a dark web, amin a felhasználók teljesen anonim módon interneteznek. Ennek alapja a Tor hálózat. Ez lényegében a digitális fekete piac. Itt gyakran a kriptovalutákat használják fizetőeszközként, mivel ezek nagyon nehezen visszakövethetőek.

Szó esett a kiberbűnözésről: 2024-ben világszerte 9500 milliárd dollárnyi kárt okoztak a digitális térben elkövetett bűncselekmények. Ezen kívül a magyar cégeknek mindössze az 5%-a rendelkezik megfelelő kiberbiztonsággal. Ezekből az adatokból is látszik, hogy mennyire fontos foglalkozni a digitális biztonsággal.

Végül kaptunk útmutatást ahhoz, hogy megfelelően védekezhessünk. Először is fontos, hogy digitálisan kompetensek legyünk. Ez magában foglalja az alapvető eszközhasználatot, a problémamegoldó képességet digitális környezetben, valamint azt, hogy képesek vagyunk információkat keresni és feldolgozni az interneten és kommunikálni digitális eszközökkel (pl. e-mail, közösségi média).

Ahhoz, hogy biztonság tudatosak legyünk, fontos ismerni a veszélyeket, felismerni a kockázatos helyzeteket. Ezen kívül fontos a megelőző magatartás és az adataink védelme.

Rengeteg különböző támadási forma létezik a digitális térben, ezek leggyakoribb típusai: Az adathalászat, amikor hamis e-mailekkel, vagy weboldalakkal próbálják meg megszerezni az adatainkat. A zsarolóvírus (Ransomware) olyan vírus, ami titkosítja a fájljainkat, ezután a hackerek pénzt kérnek azért cserébe, hogy feloldják. A Man in the Middle olyan támadás, amikor a támadó elfogja vagy manipulálja a kommunikácót két fél között. A szolgáltatásmegtagadásos támadás (DoS) olyan támadás, amikor egy rendszert túlterhelnek, és ezzel elérhetetlenné teszik a többi felhasználó számára is.

Mivel a mai biztonsági rendszerek fejlettek, gyakran a felhasználók jelentik a legnagyobb biztonsági kockázatot. A leggyakoribb hibák a gyenge jelszó használata, elavult szoftverek használata, túl sok információ megosztása magunkról az interneten és a gyanús linkekre kattintás.

Ahhoz, hogy elkerüljük a támadásokat fontos megtenni néhány lépést. Használjunk több faktoros azonosítást. Módosítsuk a jelszavainkat rendszeresen. Mindig olvassuk el, hogy mire kattintunk rá. Fontos, hogy eszközeinkről készítsünk rendszeresen biztonsági mentést, ezzel elkerülhetjük, hogy zsarolóvírussal pénzt szerezhessenek tőlünk. Ezen kívül fontos a vírusvédelem, eszközeinken használjunk vírusirtót.

Köszönjük Dr. Nyikes Zoltánnak, hogy elfogadta a felkérésünket, és az MTA Alumni programjának, hogy ez az előadás megvalósulhatott!

Gyarmati Ádám, 10-A

********************************************************************************

Dr. Vidács Attila: Az okos város

A Középiskolai MTA Alumni Program keretében 2025. 03. 25-én, kedden előadást tartott a Tatai Református Gimnáziumban Dr. Vidács Attila, a BME VIK tanára. Az előadás címe Az okos város volt. Egyre többször és több mindenre használjuk az okos jelzőt, és felvetődhet bennünk a kérdés, hogy mi tesz okossá egy várost. Erre a kérdésre adott választ (többek között) Vidács Attila előadása.

A gimnázium 10. évfolyama és a 9.C osztálya vehetett részt ezen a rendhagyó órán, melyen megtudhatták, hogy egy okos városban tanulnak.

Az előadás bevezetőjében az előadó feltette a kérdést a diákok számára, hogy szerintük okos városban élnek-e. A többség nemmel válaszolt, viszont valószínűleg ez az álláspontjuk megváltozott a 45 perc végére. Ugyanis Vidács Attila kiválóan vezette le, hogy mitől számít okosnak egy város.

Az okos város tulajdonságainak egyike, hogy az 5G és gyors internet elérhető. Másrészt vannak intelligens energiahálózatok, elérhető közösségi kerékpárkölcsönzés. Továbbá működnek intelligens kamerarendszerek. Ezek Tatán mind megvalósulnak. Vidács Attila külön kiemelte a Tatán lévő okos zebrát, valamint az okospadot, ezzel is bizonyítva, hogy városunk valóban az okos várossá válás útján jár.

A diákokat közös gondolkodásra hívva fejtette ki az előadó, hogy a fentebb felsorolt jellemzőkön túl még mik tehetnek egy várost okossá. Így esett szó a hulladékgazdálkodásról: okos szemetesek, amelyek jelzik, ha megteltek, vagy az újrahasznosítást elősegítő rendszerek; a közlekedésoptimalizációról: valós idejű forgalomirányítás, okos közlekedési lámpák; az intelligens parkolásról: okosparkoló-rendszerek, amelyek segítenek parkolóhelyet találni; valamint a IoT-eszközökről: szenzorok, okos mérőórák és más eszközök, amelyek valós idejű adatokat gyűjtenek.

Az előadás végén két érdekességet nézhettünk meg. Először Barcelona fa térképét láthattuk, ami egy olyan térkép, amely az összes városi fa elhelyezkedését és tulajdonságait jeleníti meg. Végül pedig egy olyan városról hallhattunk, ahol nincs szükség kukásautókra, hiszen egy csőrendszeren keresztül történik a hulladékok elszállítása.

A rendhagyó óra végére elénk tárult olyan megoldások garmadája, amik nagy valószínűséggel a közeljövőben életünk részei lesznek, és segíthetnek a mindennapi életünkben. Köszönjük Dr. Vidács Attilának, hogy elfogadta a felkérésünket, és az MTA Alumni programjának, hogy ez az előadás megvalósulhatott!